top of page
  • תמונת הסופר/תליאור עקירב

מיקור חוץ - outsourcing

מיקור חוץ איזה עולם קטן – כל מה שרצית לדעת


יש לא מעט בעלי עסקים בישראל ובעולם כולו שאם מבקשים מהם להשוות את צורת העבודה שלהם כיום לבין זו שהייתה קיימת טרם המצאת האינטרנט, הם יכולים לפתח צמרמורת שתעיד כי הם מעדיפים להימנע מהשוואה שכזו. האינטרנט הפך את העולם לקטן, בזה אנו לא מחדשים שום דבר, אך בכך הוא גם הוליד שירותי מיקור חוץ (אאוטסורסינג) ווירטואליים ויצר מהפכה שלמה אצל עסקים בעולם כולו. מיקור חוץ הוא כבר נושא די ותיק המתבטא בכך שחברה מסתייעת בקבלנים חיצוניים לבצע עבודות שעליהם הם מתוגמלים לפי פרויקט.


גם העברת מפעל טקסטיל מישראל לתורכיה או לסין, היא סוג של מיקור חוץ שבו החברה נחשבת ישראלית אך אילו שמייצרים עבורה הם פועלים של מפעל סיני או של כל מדינה שאינה ישראלית. מה שמיוחד הוא, שבעזרת האינטרנט ניתן לבצע מיקור חוץ שלעתים אף נשמע הזוי למי שמציגים לו אותו. כיום מדינות שנחשבות למדינות עולם שלישי או מדינות מתפתחות, מחזיקות כוח עבודה שיכול לעשות מגוון עבודות (אפילו ברמה האישית) וליצור מהלך מסייע של מיקור חוץ גם לאנשים פרטיים.


שירותים מגוונים במחירים מגוחכים


כיום ניתן לראות כיצד מהנדס תוכנה הודי יושב במבנה המאכלס עוד לא מעט בעלי מקצוע כמותו ומקבל עבודות במסגרת מיקור חוץ מחברות תוכנה בעולם כולו. ע"י לחיצות עכבר והתקשרויות במיילים יכולים בעלי משרדים, אנשים פרטיים, חברות עיצוב ופיתוח, ועוד כהנה וכהנה גופים אחרים לקבל שירותי מיקור חוץ כמעט בכל תחום ולכל דבר שירצו. לעתים מיקור חוץ נעשה באמצעות אתרים המתמחים בכך, ובתמורה לעמלה מסוימת, אך הסכומים לתשלום הם פעוטים ומגוחכים, כשהסיבה לכך נעוצה בשוני שבין כלכלות העולם.

תשלום של 5-10 שקלים לשעת עבודה, עבור שירות מיקור חוץ שיכולה לספק מומחית לתוכנות "אופיס" השונות (כמו מצגות, הקלדות, עריכת גיליונות אלקטרוניים, וכד') הוא בדיחה של ממש עבור הישראלים, אך לעתים הוא יכול להצטבר לשכר יומי עבור אזרחית סינית או הודית. בעל משרד שיש לו קשרים עם לקוחות בחו"ל יכול לקבל שירותי מיקור חוץ שיכללו תקשורת עם הלקוחות, בדיקת הזמנות, תכתובת מיילים, ועוד, בעלות של עשירית פקידה ישראלית. קשה למצוא מי שיסרב לכך.


צריך לדעת לנהל זאת נכון


כל העניין של מיקור חוץ נוגע למי שזקוק לשירותים הנוגעים לשפה האנגלית. מאחר ואלו המציעים את עצמם כספקי שירותים שונים ממדינות מתפתחות וכד', אכן מצליחים להגיע לרמות מיומנות ולרמות של התמחות שבעזרתן ניתן לקבל מהם שירותים איכותיים, אך אין הם דוברים עברית, מאחר והתקשורת העולמית מסתמכת על ידיעת השפה האנגלית בלבד. לכן מי שמעוניין להיעזר בשירותי מיקור חוץ שונים, חייב לשלוט ברמה מסוימת של אנגלית. בנוסף, יש דבר חשוב שצריך לדעת בכדי למקסם את השירות. מיקור חוץ אישי שכזה (שבו ניתן לדרוש הכנת מצגת או תכתובת מיילים) חייב להיות ממוקד.

ניתן לראות לעתים עובדי מיקור חוץ שונים שמציעים את שירותיהם כמעט ללא עלות, רק בכדי לזכות בעבודות ולהתמקצע. הבעיה מגיעה לא תמיד מחוסר מקצועיותם אלא מחוסר היכרותם את בקשות המעסיקים. לכן קורה שלעתים מיקור חוץ זול שכזה נכשל, מאחר ומחקר שוק נעשה בחוסר רלוונטיות משווע. רמת ההדגשה ופירוט ההסברים יתרמו רבות לשירות מיקור חוץ מדויק כבר מהפעם הראשונה. חשוב לזכור כי אילו המבצעים עבורכם עבודות שונות, מבצעים עוד המון פרויקטים שונים, שכל אחד מהם מאופיין אחרת, לכן הסבר צרכיכם בצורה מדויקת יכול למנוע חזרה על העבודה מחדש.


0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page